Przejdź do głównej zawartości

Praca (magisterska) wre!

Cztery obrazy z przedstawieniami ewangelistów - św. Jana, św. Łukasza i św. Marka, św. Mateusza z kościoła p.w. św. Stanisława Biskupa w Świniarach (woj. świętokrzyskie) są od lutego 2014 roku przedmiotem mojej pracy magisterskiej, przy której spędzam obecnie większość mojego czasu. Główną problematyką są przemalowania, które całkowicie zmieniły charakter pierwotnych kompozycji. Moim zadaniem jest m. in. zbadanie, w jakim stanie i ile zachowało się oryginalnej warstwy i na tej podstawie odsłonić ją, aby przywrócić wygląd obrazów z czasu ich powstania - 1882 roku, najpierw z wizerunku ze św. Łukaszem ewangelistą.
 Poza tym, ze względu na zły stan zachowania istnieje konieczność przeprowadzenia szeregu zabiegów konserwatorskich. 


Obraz w trakcie konserwacji, uzupełnianie ubytków warstwy zaprawy. Grudzień 2014
Więcej zdjęć obiektów wkrótce.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dziewczyna z dzbanem

Kopia obrazu Apoloniusza Kędzierskiego "Dziewczyna z dzbanem" ok. 1900 r.  Dziewczyna z dzbanem, kopia, olej na płótnie 40 x 60 cm, 2013 r.

Bukiet polnych kwiatów - olej na płótnie

Obraz olejny o roboczej nazwie "Bukiet polnych kwiatów" autorstwa E. Elsner (?) został mi powierzony z problemem mocno zżółkniętego werniksu.  Poza opisanym problemem, obraz wykazywał ślady prób napraw, między innymi amatorską naprawę przedarcia płótna poprzez naklejenie tekstylnego plastra na odwrociu.  Najważniejsze etapy prac to:  -usunięcie zżółkniętego werniksu - naprawa rozdarcia płótna -retusz drobnych ubytków w zaprawie i warstwie malarskiej - zabezpieczenie obrazu odpowiednio dobranym werniksem Poniżej prezentuję efekty prac, obraz przed i po renowacji.  Bukiet polnych kwiatów ,  E. Elsner, obraz przed renowacją, wrzesień 2019 r. Fot. E. Malina - Wąsowska Bukiet polnych kwiatów ,  E. Elsner, obraz po renowacji, grudzień 2019 r. Fot. E. Malina - Wąsowska

"Pożegnanie włościanina z koniem"

Obraz okazał się kopią zaginionego w czasie II wojny światowej dzieła autorstwa Wojciecha Gersona z 1856 r. pt.: "Pożegnanie włościanina z koniem", niestety do dziś wpisanego do rejestru strat wojennych. Obraz bardzo zniszczony, z rozdarciem w centralnej części, odnowiony w ramach zajęć w Pracowni Konserwacji malowideł sztalugowych na płótnie, z koniecznością rekonstrukcji kompozycji. "Pożegnanie włościanina z koniem" kopia, 65x98 cm obraz przed i po renowacji Wojciech Gerson"Pożegnanie włościanina z koniem" 1856 r. zaginiony obraz 60,5x80 cm, nr 2004